Kuran Yurdu

Alkol (İçki)den Kurtulma Yolları

  Her insanın hayatında inişli-çıkışlı,acı-tatlı,hüzünlü-mutlu günler olmuştur ve olmaya devam edecektir.Bunlar hayatın kaçınılmaz gerçekleridir.Ama az ama çok bunlarla iç içe olmak sureti ile yaşamını sürdüreceksin.Kim bilir belki 3 gün huzurlu iken 5 gün huzursuz olursun,beş gün huzurlu iken bir gün huzursuz olursun.Orası hayat felsefene bağlı bir konu olsa da anlatmak ve vurgulamak istediğimiz konu bu değildir.Anca şunu da hatırlatmak da fayda vardır ki ;

  Adamın birisi Hz Ali ‘ye (r.a) gelip çok büyük derdinin ve sıkıntılarının olduğunu söyleyince Hz Ali (r.a) soran kişiye;O büyük dediğin dert ve sıkıntı seninle beraber mi dünyaya geldi deyince adam hayır dedi. Bu sefer de peki sen ölürken aynı şekilde o büyük derdim ve sıkıntım var dediğin problemler seninle beraber mi gelecek deyince adam yine hayır cevabını verdi.

  İşte burada anlatmak istediğim husus şudur ki hiçbir dert ve sıkıntı kalıcı değildir geçicidir.Kaldı ki kişi en sevdiği ,dokunmaya kıyamadığı insanı kaybedince aradan üç beş sene geçince hiç yokmuş gibi davranıyor yada sadece ismini telaffuz ediyor ama acısını hissetmiyor.Şunu unutmayın ki dertleriniz ve sıkıntılarınız siz üzerinde durdukça büyüyecektir ve o büyüdükçe siz küçüleceksiniz.Siz küçüldükçe de şeytan büyüyecek ve sizi egemenliği altına alarak Allah’ın yasakladığı ve haram dediği herşeyi size yaptırmak isteyecek.Siz de buna hiç karşı gelmeden,gelemeden şeytanın desiselerine vesveselerine kulak verdiğiniz için; tüm benliğinizle onun himayesi altına girecek ve Allah’ın size bahşetmiş olduğu aklı Allah için değil şeytan için kullanmış olacaksınız.

  Evet yüce Allah içkiyi,alkollü içecekleri haram kılmıştır.Ancak yüce Allah’ın bu buyruğuna pek de kimsenin kulak verdiği yok.Kaldı ki ilimden yoksun büyüyen bir neslin istisnalar da olsa bu içki müptelasına düşmesinden korkulur.Evet o senin büyük dediğin dert ve sıkıntılara verdiğin özen ve ilgi dolayısı ile onlar daha da büyümüş ancak kendisi büyürken seni küçültmüş seni küçültürken de şeytanı büyütmüş ve şeytan da o gediklerden içeriye çok rahat bir şekilde girmiştir.Siz asıl yapmanız ve üzerinde durmanız konularla ilgilenmeyip aksine üzerinde durmamanız gereken konularla ilgilendiğiniz için;yapmanız gereken asıl önemli işleri elden kaçırdınız.Her neyse….

  Yüce Allah’ın içkiyi haram kılmasına rağmen içenlere neden içiyorsun diye sorduğun zaman verdikleri cevap çok komiktir:Çok derdim var.Bildiğin gibi değil.Bunun cevabını üstte vermiştik ancak bende derdine ve sıkıntısına çözümü içkide arayan kişiye soruyorum ;

  Peki içki içmek gerçekten dertlerine çözüm oluyor mu yoksa öyle zannettiğin ve kendini ona şartlandırdığın için mi öyle sanıyorsun ? Bir diğer husus ise sen içerken ve kendini tüketirken o dert ve sıkıntı dediğin nesneler yine yerli yerinde duruyor ve sen onu hatırladıkça ve üzerinde durdukça her gün git gide büyüyor.Peki bunun farkında mısın ? Belki içtiğin zaman merkezi sinir sistemini uyardığı ve şuurunu kaybettirdiği için bir şey hatırlamıyor ve resmen bir robot gibi oluyorsun ama uyandığın zaman o dertlerde ve sıkıntılarda bir eksilme ve azalma var mı? Tabi ki de hayır.

  Peki o zaman madem hayır diyorsun neden içmeye devam ediyorsun ? deyince bu sefer de konuyu saptırarak alışkanlık işte kurtulamıyorum diyor ? Bende tekrar bu kardeşimize soruyorum buna başlarken kimseye sordun mu veya kimseden yardım aldın mı bu soruya şu şeklinde cevap verir.Kimseye sormadım ama yardım aldım.Bulunduğum ortam beni buralara sürükledi deyince bu kişiye vereceğimiz cevap da şudur:Madem başlarken kimseye sormadın bırakırken de kimseye sormana ve kimseden izin almana gerek yok.Zaten bunu Allah ve Resulü yasaklamış ve azap ile tehdit etmiştir.

  Bulunduğun ortama gelince peygamber efendimiz ‘Kişi arkadaşının dini üzeredir’ ve bir başka hadislerinde ise ‘Bana arkadaşını söyle sana kim odluğunu söyleyeyim’ buyruğu sanırım senin için yeterlidir.Nitekim bu konuda da İmam Gazali Hazretleri (r.a):Kötü arkadaş demirci körüğü gibidir ateşi yakmasa da dumanı üzerine siner sözü ile sanırım sen ve senin durumundaki kişileri kastediyordur.Nitemi bu konuyla ilgili daha geniş bilgi için

  Yukarıda mazeretlerin arkasına gizlenerek ve kendinize haklı sebepler yaratmaya çalışarak içki içmeniz ve içki içmeye başlamanız ile ilgili mevzular üzerinde durduk.Kaldı ki bunun bir de manevi uhrevi boyutu var.Allah’ın ve Resulünün yasakladığı,haram kıldığı bir fiile yönelmek bir eylemi gerçekleştirmek şüphesiz ki bunun bir hesabı-cezası olduğu muhakkaktır.

  Nitekim Allah Resulü (s.a.v):Allah’ın içki içen herkese tiynetü’l-habal içireceğine söz verdiğini söyleyince yanındakiler Ya Resulallah Tiynetü’l-habal (cinnetlik çamuru) nedir deyince Resulallah (s.a.v):Cehennem ehlinden akan irindir buyurdu.

  ve bir başka hadis-i şerilerinde ise “Çok minnet eden,ana babasına isyan eden ve içki bağımlısı cennete giremez” şeklinde buyurmuştur Burada içki müptelası olman,bağımlısı olman yada olmaman,içtiğin zaman sarhoş olman yada olmaman önemli değildir.Oradaki mecazi anlamda kullanılmış ve misilleme yolu ile anlatılmıştır.Kaldı ki bir başka hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v)”Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır diğer bir rivayette:Bir fıçısı sarhoşluk veren içkinin bir yudumu da haramdır” şeklinde buyurmaktadır.

  ve içkiden sakınınız çünkü;

  Abdullah b. Ömer şöyle der:

  Şarap içen kimse kıyamet günü yüzü kararmış,gözleri morarmış,dili göğsüne doğru sarkmış salyası akar bir şekilde mahşere getirilir. Ondan çıkan pis koku sebebiyle herkes ondan tiksinir

  Artık tüm bu yarılara rağmen Allah ve Resulü’nün (s.a.v) yasaklaması ve haram kılmasına rağmen her kim içmeye devam ederse ona vereceğimiz cevap Yüce Allah’ın

  “İşte Rabbiniz tarafından gerçek geldi. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin.” Şu da bir gerçektir ki Biz o zalimlere, duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmış olan müthiş bir ateş hazırladık. Eğer susuzluktan feryad edecek olurlarsa kendilerine erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su verilir. O ne fena bir içecektir ve cehennem ne fena bir barınaktır! (1)” ayet-i celilesidir.  (1-Kehf Süresi’29)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.