Kuran Yurdu

Alimlerin Fetvalarındaki İhtilaf Ve Hz Ali

  Onlardan birisine herhangi bir hüküm konusunda bir dava ulaştığında kendi görüşüyle hükmeder. Sonra aynı dava bir başkasına götürüldüğünde o da ona muhalif başka bir hüküm verir.

  Ardından hakimler,kendilerini hakim olarak atayan liderin huzurunda bir araya gelip hepsi de kendi görüşlerinin doğru olduğunu savunurlar.İlahları bir,Peygamberleri bir,Kitapları birdir.Yüce Allah onlara ihtilafı emretti de ona itaat ettiler.Yoksa ihtilafı yasakladı da O’na isyan mı ettiler.

  Yoksa Allah eksik bir din gönderdi de bu dinin tamamlanması için onlardan yardım mı istedi? Yoksa O’nun ortağıdırlar da size söylemeye hakları var,O da kabul etmek zorunda mıdır? Yoksa Münezzeh olan Allah tam bir din gönderdi de Resulü (s.a.v) mü onun tebliğini ve edasını eksik yaptı? Münezzeh olan Allah buyuruyor ki; “Biz Kitap da hiç bir şeyi eksik bırakmadık (1).

  Bir başka ayet de ise “Sana Kitabı her şey için bir açıklama …. olarak indirdik (2) buyurmaktadır.Yüce Allah,Kitabın bir kısmının diğer kısmını onayladığını8 ve onda ihtilaf olmadığın9ı zikrediyor.Münezzeh olan Allah, “Eğer o,Allah’tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda bir çok tutarsızlık bulurlardı (3) buyuruyor.Kur’an zahiri beğenilen,batını ise derin olandır.Ne harikalar biter,ne acayiplikleri bozulur,ne de karanlıklar onsuz keşfedilebilir.

  • Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:45-46-(1-En’am Süresi’38) ; (2-Nahl Süresi’89) ; (3-Nisa Süresi’82)
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.