Aldatarak Din Ticareti Yapanlar

Bana haber ver,sen bu şeye muhalefet etsen ve amelinle Allah’ın rızasından başka bir şeyi istesen,nefsini insanların yanında yüceltmeyi istesen veya kendi nefsin için sevdiğini onlar için sevmesen,umduğun şeye ulaşır veya onu idrak eder misin?

Eğer böyle isen Allah’a en uzak olanlardan olduğunu bilmiyor musun? Bununla birlikte,senin faydalanacağın ve bu günlerinde kendilerinden yararlanacağın dinrlar,dirhemler (paralar) istediğini de görmüyorum.Ancak sen,bununla övülme,tevki ve iktidar talep ediyorsun.Sen,sana muhalefet edenlerin de,sana muvafakat edenlerin de buğzunu gerektirecek bir hayatı seçtin.Veya senin durumunda bir gün açıklık kazanması gereken gizli bir şey ortaya çıktı.

Sabır,insanların bahanelerini tüketmiş,onları mazeretsiz bırakmıştır.Kim Allah’a,emirlerini yerine getirmenin halaveti ve tadıyla kavuşamazsa sabırla ve yapamamanın vardiği hoşnutsuzlukla kavuşsun.Bunun yanında Allah’ın yasakladıklarına buğz etsin ve bu hal üzere huzur-i ilahiye varsın.Buna gücü yetmeyen kimsenin yapacağı şey,yasaklanan şeyleri sevmek değil bilakis sabretmektir.Sabır insanların delillerini tüketmiştir.

Çok kabul edilen şeyler azlarla başlar.İnsanlar bir şeyi yapmak istedikleri zaman taleple başlarlar.Ve bu işi yapacak aracıyı talep ederler.Yoksa bu işi yapmaya yol yoktur.İnsanların tamamı bir araya gelse,her sanatın aracı da onlarla birlikte olsa,kendi aracı olmadan dikiş iğnesini delmeye güç yetirebilirler mi? Bu bütün şeylerde böyledir.Terzinin aracıyla sanatına güç yetiren bir veteriner veya veterinerin aracıyla terziliğe güç yetiren birini gördün mü? Her iş böyledir.Demirci marangozun aletiyle,marangoz da kunduracının aletiyle işini yapamaz.Ahiret işleri de böyledir.Onlara ancak kendi alettleriyle güç yetirebilir.Ahiret amellerinin asıl aleti;

  • İlim,
  • Marifet,
  • İbret almadır.

Onların aletlerin işaretlerindendir.Kaynak = Muhasibi / Nefsin Terbiyesi (Adabü’n-Nüfus) / bkz = 102-103

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.