A’la Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

A’la Süresi Mekki’dir,Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin birinci yılında indirilmiş olup tamamı 19 ayettir.Adını ilk ayetindeki en yüce anlamına gelen a’la kelimesinden almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 8,Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 87. süredir.

  • İlk dokuz ayetin,bi’setin yani Hz Muhammed’in peygamber olarak gönderişinin birinci,gerisinin ise üçüncü yılında indirildiği söylense de muhtevası,bu sürenin tamamının birinci yılda ve Alak süresinin ilk beş ayetinden sonra bir bütün halinde indirildiği izlenimini vermektedir.

Bilinmelidir ki sonuçta,öğüt alıp arınan,Allah’tan başkasına kulluk etmemek suretiyle yaratılıştaki fıtri niteliklerini koruyan ve güzel ahlak ile kendini geliştirip güzelleştiren,Rab’inin ismini zikredip namazı ikame eden gerçek müminler nihai başarıya ulaşacaklardır.

Ahiretin daha hayırlı ve sürekli olduğu gerçeği :Adem’e (10 sayfa),Şit’e (50 sayfa),İdris’e (30 sayfa),İbrahim’e (10 sayfa) indirilen sayfa/suhuf’larda ve Musa’ya,Davud’a,İsa’ya indirilen Tevrat,Zebur ve İncil’de de haber verilmiştir.Kendilerine açıklanan bu gerçeklere rağmen,ne yazık ki insanların çoğu dünya hayatının geçici menfaatini tercih etmekte,her şeyiyle gerçek ve ebedi olan ahiret hayatını tamamen kulak ardına atmaktadır.

1-) O en yüce Rabbinin ismini tesbih et! 2-) O ki yaratıp,düzenleyendir. 3-) O ki takdir edip,yol gösterendir. 4-) O ki meralar çıkaran, 5-) Sonra da onu kupkuru ve simsiyah hale getirendir. 6-) Sana okutacağımız ve sen unutmayacaksın, 7-) Allah’ın dilediği müstesna.Şüphe yok ki o açık olanı da bilir,gizli kalanı da. 8-) Biz sana en kolay olanı gerçekleştirme başarısını vereceğiz. 9-) O halde -eğer öğüt fayda verirse- sen de öğüt ver. 10-) Korkan kimse öğüt alacak, 12-) O ki en büyük ateşe girecek, 13-) Sonra orada hem ölmeyecek,hem de hayat bulmayacaktır.

5-) Sonra da onu kupkuru ve simsiyah hale getirendir.

İlkbahar mevsiminde her taraf yemyeşildir;gözü,gönlü aydınlatan güzellikteki bitkiler,rengarenk çiçekler,yeşilliklerle donatılmışır.

Yazın olgunlaşan türlü türlü meyveler,sebzeler insana şevk ve güç vermektedir.Sonbaharın girmesiyle birlikte bunların hepsi sararmış,kurumuş,biçilmiştir;daha sonra ufalanıp saman,çer,çöp ve toz haline gelip yok olmaktan kurtulamamıştır.Her yıl bitkiler aleminde tekrarlanan bu gerçek,insanoğluna elbette bir takım mesajlar sunmaktadır.

Özellikle de küçük bir bebek olarak doğup büyüyen,sonra yetişkinlik çağını aşıp olgunlaşan,daha sonra da yaşlanıp gün geçtikçe güçten ve iktidardan düşen ve en nihayetinde her canlı gibi ölen ademoğluna hayat,ölüm ve tekrar yaratılma hakkında önemli mesajlar sunmaktadır.a-) M. Zeki Duman / Beyanul-Hak / C:1 / bkz:95-98
b-) İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:12 / bkz:95

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.