Aklımızdan Geçen Düşüncelerden Sorumlu Muyuz

Düşünceden günah var mı

Allah’ın lanetlediği bir konuyu düşünüp, yapmadan önce nefretleyip yapmazsa günah olmaz.

  • Kötü düşünceler kötülüğe teşvik edip yaptırırsa isyanın tam kendisidir.

Her aklınıza geçen, Allah’ın hoşuna gitmeyen bir şeyi içinizde yer tutturmayın. Allah’ın hoşuna giden bir şeyi de içinizde terk etmeyin.

İçinizde Allah’ın rızasına uygun olan güzel düşünceler farzdır. Allah’ın en sevdiği kullar düşüncelerini en güzel değerlendirenlerdir.

  • Belki elin dar olabilir, ama gönlünü geniş tut; yüz kişiyi içine alsın.

Allah’ın en sevdiği kullar; düşüncelerini en iyi kullananlardır, ibadetten çok durduğu yerde iyi düşüncelerle meşgul olanlardır.

Kötü şeyler aklınıza geldiğinde kendinizi nefretleyerek kınayın. Bu dünyada gözüne, özüne, sözüne, beline, eteğine ve diline sahip olanların yollarını huri, gılman ve vildanlar beklerler.

  • Kötü düşüncelerin kaynağı; haram lokma yemek, yalan söylemek ve gözüne sahip olmamaktır.

Bizim için en mühim konu; Cenâb-ı Allah’ın hoşuna gitmeyen şeyleri içimizde tutmayacağız, Tasavvufdaki edep ve haya; içteki düşünceleri güzel değerlendirmektir. Bir insanın kalbinde geçmezse diliyle konuşamaz, kalbinde geçmezse gözüyle bakamaz, kalbinde düşünmezse eliyle yapamaz. Dıştan diyemediğini içten kızma. Muhabbet-i Hak, muhabbet-i Resûlullah varken başka bir şeyle ilgilenmeyelim.

Konuşma iki türlüdür

Biri dille, ağızla, elle, ayakla konuşmadır, bunu melekler yazıyor.

Biri de kalple konuşmadır, bunu ise melekler yazamaz. İnsanların kalp âlemi bir kaç kattır. Onun aslı menbâı gönüldür, orayı zedelemeyeceğiz.

Kalbimizden kötü bir şey geçtiğinde Hazret-i Allah’tan utanacağız.

Utanma iki türlü;
Bir kimse görmesin diye utanmak dışarıda yapılan işler için,
Bir de içimizden geçenlerden utanmak. Hak ile Hakk’tan korkan dünya ve ahirette korku görmez. Bu “iç tesettür”dür.

İçinizden kötü şeyler geçtiğinde hemen Allah’a sığının, Allah affeder. Kötü düşünceler dışarıya sızanda melekler yazar, o zaman kurtulması zordur. Ancak gizli yapılan hayırlar onu kurtarır. İçinizden Allah’ın hoşuna gitmeyen kötü şeyler geçtiğinde nefretle karşılayın. İyi şeyler geçtiğinde “Şükür Elhamdülillah ” deyin.

İnsanlar ona buna kendini pahalı satar ama Allah’a satamaz. İçinden kötülük geçende kendini kötüle. Allah’ın rızasına muhalif işle meşgul olanda kendini aşağıla. İç âlemimizi şeytana yer etmeyeceğiz.

Ruh âleminize gölge düşürmeyin.
İç âlemin temizliğinin birincisi ameldir. Amelin birincisi de namaz; sağlam abdestle beş vakit kılınan namaz. Sonra düşüncelerimiz; sağlam düşünce ile Hazret-i Allah’ın varlığını düşünmek, bu her an için en önemli ameldir.
Muamelâttan üstün olan düşüncelerinizi iyi kullanırsanız Allah sizden razı olur, siz de Allah’tan.

Zıtlaşan, bağrılan, çağrılan bir cemiyetin hakimiyeti şeytanın elindedir. Dışınızdan konuşamadığınız şeyi içinizde de yer ettirmeyiniz. Yaptığınız her türlü kötülükten yerler davacı olur.Kaynak= Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Sırr-ı A’zam / C:2

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.