Kuran Yurdu

Akıllı Kişi Nasıl Hareket Etmelidir Ve Yapması Gerekenler Nelerdir?

  Ben akıllı olup da akranlarına,komşularına ölüm meleği geldiği halde ,halen yaşamaktan zevk alan kişilere şaşarım.Özellikle de bu kişinin yaşı ilerlemişse..

  Bir kişinin bir yılanın kendisine geldiğini görmesine rağmen endişeye kapılmamasına da şaşarım.Yaşlı kişi ölümün kendisine geldiğini,kuvvetinin zayıfladığını,saçlarının beyazladığını v her gün noksanlıklarının çoğaldığını görmüyor mu?

  Akıllı kişi kendi nefsine baktığında bu durum onu dünyanın harap olması,arkadaşlarının ayrılıp gitmesi -acı verici olsa bile- düşüncesine engel olur.Çünkü evi yanan kişinin eşyalarını kurtarmak için çabaladığı o hal,komşunun evinde olup biteni bahsetmesine engeldi.O kul dünyadan elini eteğini çekmiştir,dünyadan ayrılıp gitmek ona hafif gelir.Çünkü o,tiksindiği kişileri sevdiği kişilerle değiştirmiştir.

  Biz zenginlerin başkalarını düşündüklerini,fakirlerin sabrettiklerini,nefsini hesaba çekenlerin takva yaşadıklarını gördük.O halde sen akılı olanları sefih olanlarla,cömert olanları cimrilere tercih et

  Ey ölüm yolcusuBelki nefis kaybettiklerini bulur,sevdiklerine kavuşur.  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 200

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.