Ahiret Hayatını İnkara Sebep Olan Faktörler-4

Azgınlığı Ve Şehevi İstekleri Devam Ettirme Arzusu

Hak ve had tanımayan mütevacizlerin ve günaha düşkün olanların en belirgin özellikleri hesap gününü inkar etmeleridir.Kur’an-ı Kerim bu hususu “Hesap gününü,her bir haddini aşmış,günaha düşkünden başkası inkar etmez (1)” beyanıyla dile getirmektedir.

Ahireti inkar edenlerin bu konuda sergiledikleri tavır ve tutumlar,aslında yükümlülük ve sorumluluğun etkisinden kurtulma çabasıdır. Böyleleri,ahiret gününü yalanlamak da teselli bulmaya çalışırlar.Öyle ki bu insanlar kendilerine ölüm ötesi hayatın varlığını bildiren ilahi mesajlar hatırlatıldığı zaman “Bunlar önceki milletlerin uydurmalarıdır,onlardan intikal eden hikayelerdir, üzerinde durmaya değmeyen asılsız şeylerdir” gibi sözlerle karşılık verirler.”Ona (diriliş gerçeğini bildiren) ayetlerimiz okunduğu zaman da ‘Eskilerin masallarıdır’ der. (2)”

Görüldüğü üzere,yaptıkları işin sonunu ve akıbetini düşünmeden keyiflerince şehevi arzularını yaşamaya ve beşerin hukukuna tecavüz etmeye alışmış olan bu insanlar,ceza gününe (karşılıkların verileceği güne) inanmaları durumunda keyifleri kaçmış olacağından, kendilerince çıkış yolunu,din gününün aslı yoktur manasına gelen ‘Eskilerin masallarıdır’ sözleriyle bulmuşlardır.

İnkarcıları böyle söylemeğe sevk eden,onların işlemiş oldukları fiillerdir.Onlar kalpleri katılaşıncaya kadar bu yolda devam etmişlerdir. Onların kalpleri,günahları alışkanlık haline getirmelerinden dolayı pas tutmuş aynalar gibi kararmış,sonuçta gerçeği duymaz ve göremez olmuştur.

Ahireti inkar eden tiplerin bu durumu başka bir ayet de şu ifadelerle ele alınır; “Fakat insan önünü boş bulup günaha devam etmek ister (ve) O kıyamet günü ne zamanmış ? diye sorar (3)”.

Bu ayet ahireti inkar etmenin ruhtaki gizli saikini,asli sebebini açıklıyor.Şöyle ki insan şehvetlere dalmak,haramlara yönelmek istiyor,ama öldükten sonra diriliş ve hesaba çekilme fikri,onunla arzuları arasına giriyor.İnsan,hiçbir şeyin kendisini bu zevklerden engellemesini istemediği için de ahiret düşüncesini kalbinden uzak tutmak istiyor,öldükten sonra tekrar dirilme fikrini zihninden silip atmak istiyor.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:173-174

1-Mutaffifin Süresi’12 ; 2-Mutaffifin Süresi’13 ; 3-Kıyame Süresi’5-6

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.