Kuran Yurdu

Ahiret Hayatını İnkara Sebep Olan Faktörler-3

  NEFSANİ FAKTÖRLERKİBİR VE GURUR

  Ahireti kabullenme noktasında insanı menfi tavır almaya götüren bir başka faktör olarak kibri görmekteyiz.İnsanın büyüklenmesi ve kendini yüksek görmesi anlamına gelen kibir ekseriyetle inatla iç içe bulunmakta ve insan fıtratının Yaratıcıya açılan pencerelerini perdeleyen bir sebep olmaktadır.Kur’an-ı Kerim ahireti inkar edenlerin daha çok kibirli ve gururlu kimseler olduğunu Hz Musa’nın (a.s) diliyle şöyle ifade eder: “Musa ‘Ben hesap gününe inanmayan her kibirliden benim de sizin de Rabbiniz olan Allah’a sığınırım’ dedi (1)”.

  Kibir basireti örten,kör eden bir perdedir.Bu itibarla kibirle örtülü bir vicdanın,ne kainatta sayfa sayfa yazılmış mucizeleri görebilmesi ne de ölüm ötesi bir hayatın varlığını kabullenmesi mümkün değildir. Zira basiret körleşince basar (göz) de bir işe yaramaz olur.Kur’an-ı Kerim büyüklenen bir kalp ve kibirlenen bir nefsin ahiret gerçeği karşısında teslim ve ikna olmayacağını bildirir : “Ahirete inanmayanlara gelince,onların kalpleri inkarcı,kendileri de büyüklük taslayan kimselerdir (2)”.

  Bunlar Allah’a kul olmayı,Allah’ın kulları gibi muamele görmeyi kibirlerine yediremeyerek, Peygamberlerin tebliğ ettiği iman esaslarını dinlemeye tenezzül etmeyip karşı çıkmışlardır.Diğer bir ifadeyle hakkı kabule tenezzül etmek istemeyen bu inkarcılar,mücerret bir büyüklük davası ve kuru bir azamet kuruntusuna saplanmışlardır.  Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:174

  1-Mü’min Süresi’27 ; 2-Nahl Süresi’22

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.