Adet Kanı Kanaması

Adet Dönemi Haricinde Gelen KanamaSoru = Adet dönemi haricinde gelen kan ve bunun hükmü nedir ? Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek haramdır,fakat bunun başlama ve bitiş süresi ne kadardır ?

Yerleşik ve belirli adetle hayız gören bir kadın, bir hastalık sebebiyle uzun süre hiç kesilmeden kan görmeye başlarsa, hayız müddeti normal adetine göre hesaplanır. Mesela her ay yedi gün adet görürken, sürekli kan görmeye başlayan bir kadın, o yedi gün kanamayı ne zaman görüyor idiyse, o günleri adet, geri kalan kısmını özür olarak kabul eder ve ona göre davranır.

Bu durum âdeti belli olan kadın içindir. Bir kız ilk âdet görmeye başladığında daha âdetinin kaç gün olduğunu belirleyemeden sürekli kan görmeye başlasa, onun hükmü farklıdır. Bu kız, ilk kan görmeye başladığı aydan itibaren her ayın on gününü hayız, diğer günleri de özürlü ve temizlik günleri kabul eder. Ona göre amel ve ibadet yapar.

Hayız Halini Takip Konusunda Kadının Görevleri

Her kadının, kendi âdet halinin zamanını ve günlerini iyice öğrenip ezberlemesi vâciptir. Âdet hali, değişik ve düzensiz olan kadınların da yukarıda açıklanan durumları güzelce öğrenip, kendi hallerini gerektiği şekilde bellemeleri icap eder. Bu meselelerin önemi büyüktür. Bu inceliklere dikkat etmeyenler günahkâr olurlar.

Adet Kanı Hakkında Kadının Bilmesi Gerekenler

a) Her hayız döneminde kaç gün âdet görüyor?

b) Kaç gün temiz kalıyor?

Temizlik süresi en az on beş gündür

Bir hastalık veya anormallikten dolayı, adet zamanını unutmuş olan bir kadın, sürekli kan görüyorsa, adetinin kaçgün olduğu konusunda düşünerek kendi kanaatine göre karar verir.

Mesela böyle bir kadın, geçen aydaki adetinin beş gün olduğu kanaatine sahip olursa, bu durumda devamlı kanamanın her ayından beş günü adet hali kabul edilir. Diğer günler de özür hali sayılır. Bu adet müddetinin her ayın hangi zamanına rastladığına da, yine kendi kanaatiyle kararlaştırır (1).

Ergenlik çağına gelmiş bir kız, ilk defa hayız kanı gördüğü takdirde, namazını bırakır ve aybaşı halindeki yasaklardan kaçınır. Şayet bu kanama kesildiği zaman, başlangıcı ile sonuncusu arası, üç günden daha az olmuş ise, hayız olmayıp özür kanı olduğu anlaşılır.

Eğer ilk defa hayız gören bir kızın, kanama süresinin başlangıcı ve sona ermesi arası, meselâ altı gün tutmuş olsa, o kızın aybaşı âdeti altı gün olarak sabit olur. Kızın bu süreyi iyice bellemesi gerekir. Çünkü bundan sonraki âdet halleri de -bir değişikliğe uğramadıkça- hep altı gün olarak devam edecektir.

İlk defa hayız gören bir genç kızın kanaması aralıklı da olsa on günden fazla devam ederse, on günü onun âdeti, fazlası da özür hali sayılır.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

1-Serahsî, el-Mebsût, 3/193 vd.; İbn Âbidîn, Menhelü’l-Vâridîn (Mecmûatü’r-Resâil içinde), 1/99 vd.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.