Adet | Hayız | Nifas Ve Oruç

a-1) Kadınlardan hayız ve nifaslı olanlar bu dönemlerinde bazı ibadetlerden muaf tutulmuşlardır.Böyle bir durumda kadın oruç tutmayacak,namaz kılmayacaktır.

Ancak bu devre Ramazan’a denk gelirse,tutamadığı gün sayısınca başka zaman tutacaktır.Bir rivayette Muaz (r.a) şöyle demektedir:Ben Hz Aişe (r.a)’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip,namazı etmediğinin sebebini sordum.

O şöyle cevap verdi: Biz Resulüllah ile beraber bulunduğumuzda,hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler,namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı.

Hayız ve nifas halinde kadınların oruç tutmaları haramdır. Oruç tutmaları halinde tuttukları oruç geçerli olmayacağı gibi,günah işlemiş olurlar.Onlar bugünlere denk gelen ramazan oruçlarını daha sonra kaza ederler.

Esasen şevval ayından altı gün oruç tutmanın tavsiye edilmesinin altında,kadınların ay hali nedeniyle tutamadıkları oruçları derhal kaza etmelerine bir fırsat hazırlama düşüncesi bulunmaktadır.Şevval orucunun erkekleri de içine alacak şekilde genelleştirilmesi ise,hem kadınların bu durumlarının dikkatten kaçırılması,hemde orucun herkesle birlikte tutulmasının kolay oluşuna matuf olmalıdır.a-1)Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:449-450

a-2)Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal / İman Ve İbadetler / C:1 / bkz:389

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.