Kuran Yurdu

Adet Gününün Değişmesi

  İki hayız arasındaki zamâna ”temizlik hali” veya ”temizlik dönemi” denir. Bunun müddeti en az on beş gündür. En çoğu ise sınırlı değildir. Temizlik döneminin süresi, kimi kadınlarda aylarca-yıllarca sürebilir.

  Normal ve yerleşik bir adetten sonra en az on beş gün geçmeden kanama olsa bakılır: Eğer kadın on günlük hayız süresi içinde iken bu kanı görmüş ve kan on gün içinde kesilmişse hayzı devam ediyor demektir. Şayet kanama on günü geçmişse, adetinden sonraki günlerde gelen kan özür kanıdır. Bu durumda kadın normal temizlik günlerindeki gibi ibadetlerini yapar. Ancak özürlü abdesti alır (Yani her vakit namazı için abdest alır)

  • Bir hayızdan sonra en az on beş gün temiz kalınmadıkça yeni hayız dönemi başlamış olmaz.

  Sabit Hayız ve İlk Defa Görülen Hayız Süresinin Tesbiti

  Kadınların çoğu her ay belli günlerde hayız görürler. Bu hale ”yerleşik veya sabit hayız” denir. Meselâ her ay dört, altı, yedi gibi belirli bir gün hayız süresi olup her ay böyle devam eder.Yeni bulûğa eren bir kızın adet müddeti bir defa gördüğü süre ile belli olur. Mesela ilk defa beş gün kan görüp, yirmi beş gün temiz kalan bir kızın adet süresi beş gündür. Bu onun yerleşik adet günü olarak sabit olur.

  • Adetin Değiştiği Nasıl Tespit Edilir

  Bir kadının yerleşik hayız adeti, bazen değişikliğe uğrayabilir. Bu değişiklik kanın bir kere farklı gelmesiyle anlaşılır, iki defa tekrar etmesiyle yerleşik adet olur. Adet yerleşik olmayabilir de. Her ay değişip durur; ancak bu az kimsede meydana gelir. Bu durumda âdet, bir kere farklı gelen kanla değişmiş olur (1).

  Meselâ, adeti altı gün olan bir kadın, sonra yedi gün kan görse, artık onun aybaşı müddeti yedi güne intikal etmiş olur. Sonraki bir adette de beş gün kan görüp tam temizlense, hayız müddeti beş güne inmiş olur.

  Hayız süresi değiştiği gibi, hayız görme zamanı da değişebilir. Meselâ, bu ayın başında hayız gören kadın, gelecek ay sonunda hayız görebilir. Bu süre daha da uzayabilir. Hatta birkaç ay sonraya da sarkabilir.

  Değişiklik On Gün İçinde Olmalıdır

  On güne kadar devam eden değişik hayız akıntıları, âdet halini değiştirmiş olur. Fakat on günü geçerse, değişiklik olmuş sayılmaz. Meselâ her ay yedi gün kan gören kadın, sonradan üç gün daha artarak on gün kan görmeye başlarsa, âdeti on güne çıkmış olur. Fakat yedi gün kan gören bir kadın, sonradan on bir gün veya daha fazla kan görmeye başlarsa, kan on günü aştığı için bunun normal bir hayız kanı olmadığı anlaşılır. Bu durumda, yerleşik âdetine göre karar verir; âdet gününden sonra gelen fazla akıntı hayız kanı sayılmaz. Bu durumda, âdeti olan yedi günü hayız, diğer günler özür hali sayılır.

  Adet günü tamam olduğu halde beyaz rengin dışında bir akıntı devam eden bir kadın, hayız gününün değiştiğini düşünerek namaza başlamaz. Akıntının özür olduğu belli olunca, yerleşik adetinden sonraki kılmadığı namazları kaza eder. Bu da akıntı on günü geçince anlaşılır.

  Bunun gibi, her ay içinde belirli bir zamanda, mesela beş gün adet gören bir kadın, bu defa kanaması üç gün önce başlayıp akıntı sekiz gün devam etse, bu sekiz günün hepsi hayız sayılır. Fakat kanama süresi on günü geçerse, bu durumda, yerleşik adetinin geldiği beş gün adet, ondan önce ve sonraki akıntı özür kanaması olur. Bu özür günlerinde kılınamayan namazlar kaza edilir.  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

  1-Cezîrî, el-Fıkh ale’l-Mezâhibi’l-Erbaa, 1/107; Dâmâd, Mecmau’l-Enhur, 1/83.

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.