Kuran Yurdu

Adet Döneminde Cinsel İlişkinin Hükmü

  Doktor der ki;

  Adet = Müslümanlıkta kadınlar ay hallerinde rahatsız oldukları zamanı ifade eder ve bu halde iken kadınlara yaklaşmayı yasaklar.İslamın düsturu olan Kur’an’ı Kerim’de bu açıkça anlatılmıştır.

  Adet,fizyolojik bir hal olmakla beraber tıp,kadının bu ara rahatsız olduğunu söyleyerek,İslamiyet’in ortaya koyduğu bu esasın hikmetini açıkça gösterir.Kadınlarda genellikle 13-15 yaşından 40-45 yaşına kadar her ay 22-29 günde bir 3-5 gün devam etmek ve günde 1-2 bez kirletecek miktarda tenasül yollarından akan kan,vücuttaki bir çok zehirlerin süzülmesini temin eder.

  • Adetin meydana gelmesi,kadın tohumunun aşılanmadığını (hamile kalmadığını) anlatır.

  Adet,fizyolojik olarak kadın tohumunun aşılanmasıyla gebelik müddetince ve bazen de emzikli iken (çocuğunu emzirirken) meydana gelmez. Verem,kansızlık gibi bazı hastalıklar da da kesildiği,gelmediği olur.Tıp ilmi,adet halinde kadını yorgun ve hasta bilir ve bu sırada istirahate muhtaç görür.

  Adet zamanında tenasül yollarındaki kan damarları açık ve kadın az çok yaralı olmakla beraber,cinsi yakınlık kadını hırpalar ve tenasül yollarındaki uyuşuk ve sinsi bir halde bulunan mikropların uyanarak bir çok kadın hastalıklarına sebebiyet verir.Özellikle bel soğukluğu geçirmiş kadınlarda ‘gonokok‘ denilen bu hastalığın mikropları,daha çok bu arada faaliyete geçmekle kadın,daha çok adet halinde ve bunu takip eden günlerde bu hastalığı erkeğe bulaştırır.

  Kadınlar ne kadar temiz olsalar,ay halinde iken genellikle kanları ve terleri zehirle dolu olduğundan ağır bir koku yayarlar.Bu sebeple bu sırada yapılan cinsi münasebet erkeği tiksindirir.Araya soğukluk ve nefret verir.Esasen,adet halinde iken kadınlarda cinsi istekler körlenir.

  Bununla beraber,bu ara cinsi istekleri şiddetlenen kadınların bulunduğunu da araştırmalar bize göstermektedir.Adetli kadınların cinsi istekleri arasındaki münasebet,genellikle gebeliğin meydana gelmesini sağlamak gayesine yönelik kadın,bilhassa yumurtlayacağı (dişi tohumu aşıladığı) günlere yakın,adeti takip eden bir haftada cinsi yakınlıkta bulunmaya meyil ve hırsı şiddetlenir ve daha çok bu ara münasebette bulunmakla gebe kalır.

  Müslümanların adet halinde iken kadının rahatsız bulunduğunu göz önünde bulundurarak,bu ara kadına yaklaşmayı menetmesi,bu yolda kadın ve erkeği maddi ve manevi bir çok üzüntü ve rahatsızlıklardan korumak gayesine yönelik olsa gerekir.

  • Kaynak = Osman Karabulut / İslam’da Evlilik Ve Mahremiyetleri / bkz:243-244
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.