Adet Dönemi Sonrası Cinselliğin Hükmü

Adet ve lohusalık kanamasının sona erip gusül abdestinin alınması ile cinsel ilişki yasağı sona erer.(1)Bunun bazı ayrıntıları vardır ki bunlar ;

Bir kadın hayız veya nifas kanaması kesildikten ve gusül abdesti aldıktan sonra kocası ile cinsel ilişkide bulunabilir.

Eğer su bulamaz veya suyu kullanamayacak durumda olursa teyemmüm yapıp namaz kıldıktan sonra cinsel ilişki yapabilir.

  • İmkanı olduğu halde gusül abdesti almazsa bir namaz vakti geçmeden cinsel ilişkide bulunması caiz olmaz. Ayrıca kadın o vaktin namazını kılmamakla günahkar olur; kazasını yapması gerekir.

Yerleşik adeti bulunan kadınlar, yerleşik adetleri dolduktan sonra kanamalarının kesilmesi halinde eşiyle birlikte olabilmeleri için ya gusül abdesti almaları gerekir ya da temizlendikten sonra bir namaz vaktinin geçmiş olması şarttır.

Yerleşik adeti bulunan hanımlar, yerleşik adetleri dolmadan kanamaları kesilirse gusül abdesti alıp normal hayatlarına dönmeleri gerekir.

Bununla birlikte eşiyle birlikte olabilmek için yerleşik adetlerinin dolması icap eder. Çünkü tekrar kanama görme ihtimalleri yüksektir.Adetin en uzun müddetinin (Hanefîler’e göre on günün) dolması ile kanamanın kesilmesi halinde cinsel ilişki şartsız bir şekilde caiz olur.Kanamanın, adetin en uzun müddetini aşması halinde de aynı hüküm geçerlidir.Lohusalık için de aynı hükümler uygulanır.(2)Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihalKadın Ve Aile İlmihali

1-Şirbini, Mugni’l-Muhtâc, 1/110; İbn Âbidîn, Mehhelü’l-Vâridîn, (Mecmûatü’r-Resâil içinde) 1/92. ; 2-İbn Âbidîn, Mehhelü’l-Vâridîn,1/73.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.