Adet Dönemi Dışında Gelen Kanama Ve Hükmü

Peygamber Efendimiz (s.a.v), özür kanaması hakkında şöyle buyurmuşlardır:”O, damardan gelen bir kandır. Önceden adet görmüş olduğun günler kadar namazı bırak, sonra gusül abdesti al ve namazını kıl.(1)”

  • Bir kimsenin özür sahibi olması için şu durumların gerçekleşmesi gerekir

1. Özür sebebi kanama ise bunun abdest alıp o vaktin namazını kılacak kadar bir müddet dahi kesilmeyerek vaktin sonuna kadar devam etmesi şarttır. Bu şart bulunduğu takdirde o namaz vaktinde özür hükümlerine riayet edecektir.

  • 2. Yine bu özrün her namaz vakti en az bir defa meydana gelmesi gerekir.

3. Bir namaz vakti içinde bir kez tekrarlamayan özür kalkmış sayılır. Tekrar özür hükümlerinin geçerli olabilmesi için yukarıdaki iki şartın yeniden gerçekleşmesi lâzımdır.(2).Özür kanaması, ibadetleri yapmaya engel olmadığı gibi cinsel ilişkiye de engel değildir.(3)Hüküm böyle olmakla birlikte doktorun tavsiyelerine de dikkat etmek gerekmektedir.

Özür sahibi olan kadın,

her farz namaz vakti girdikten sonra abdest alınca, bu özürden dolayı abdesti bozulmaz. Ancak abdesti bozan başka bir sebeple abdest bozulunca abdesti tazelemek icap eder.

Özürlü kimsenin abdesti içinde bulunduğu vaktin çıkmasıyla da bozulur.

Farz namazın vakti girdikten sonra abdestini alan özür sahibi, bu abdestiyle farz namazının yanında diğer ibadetlerini de yapabilir.

Bir özürlünün aldığı abdest, ilk olarak ortaya çıkan başka bir özür sebebiyle bozulur.(4)  • Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali – 1-Buhârî, Hayız, 25. ; 2-İbn Âbidîn, Menhelü’l-Vâridîn (Mecmûatü’r-Resâil içinde), 1/115, 116. ; 3-İbn Âbidîn, Menhelü’l-Vâridîn, 1/114, 115.4-Dâmâd, Mecmau’l-Enhur, 1/57.
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.