Kuran Yurdu

Adaletten En Uzak Olanlar Kimlerdir

  İnsanların adaletten en uzak olanı,adaletten en fazla gafil olanı ile nefsini en az hesaba çekenidir. İnsanların adaletten en uzak olan ve adaletten en gafil olmada en ileride olanı ise,adaleti en fazla küçümseyeni ve ihmal edenidir.

  Gözetildiğini aklına getirsen organların kaskatı kesilir,kalbin çatlayacak gibi olur ve olduğun yerde erir,bununla aptallaşır kalırdın.

  Düşünmedikçe,haya ve korkunun Allah’ın gözetlemesine bağlı olduğunu,Allah’ıns enin kalbine vakıf odluğunu,duyularının kalbine getirdiği şeyi bildiğini,kudretinin seni kuşattığını fark edemezsin. Bundan sonra Allah’ı küçümseyen kimse gibi senin sırrının farkında olmayan ve senin içinde olana dair hiçbir bilgisi olmayan kimseyi gözetmeye yönelir ve ‘insanlar kalbimde olanı bilselerdi benden nefret eder ve benden iğrenirlerdi’ dersin.Bu takdirde sen şöhretinin azalmasından ve insanların yanındaki konumunu kaybetmekten korkarak utanır ve korkarsın.Böylece onların gözetiminde olur, onlardan korkar ve onların nefretlerinden tedirgin hale gelirsin.

  Çünkü artık senin için Allah’ın nefreti ve senin O’nun katındaki değerini,yerini kaybetmen diye bir şey söz konusu değildir.Halbu ki Allah’ın nefreti daha büyüktür.

  Sonra Allah’a yakınlaştıran amellerden birini işlediğin zaman,insanlar bunun farkına varırlar.Kalbini, yaptıklarına dair onların övgülerinin sevgisine bağlar ve yaptıklarınla onların yanında bir yer edinmekten hoşlanırsın.Kendisiyle Allah’a yaklaşılan,içten bir bağlanmaveya organlarla kazanılmış bir amel varsa ve bu da gizli ise,seni övmeleri için insanların onu fark etmeleri ve o ameller insanların yanındaki mevkiinin artması hoşuna gider.

  • Allah Teala’nın yaptıklarının farkında olması ve gizli ya da açık amellere,O’nunv erdiği sevap ile yetinmezsin.Sen insanların amelini bilmesi ile yetinip bundan razı olarak sürekli olandan gafil,gururlu ve aldanmış olursun

  Bu durum sana göre en güzel halin ve en sağlam işin olur.Halbu ki sadece Allah’la;O’nun senin farkında olması,kendisine itaat edenlere karşılığınnı bol bol vermesi,o kimselere olan sevgisi,onları muvaffak kılması,sadece onlara rehberlik etmesi,onları gözetmesi ile yetinseydin;bu seni hem sana hemd e kendi nefsine zararıda faydası da dokunmayan kimselerden müstağni kılar ve Allah’da bununla senden razı olmuş olurdu.. Keşke hep bu (murakebe) halini muhafaza etmiş olsaydın.

  • Senin üstünlüklerinden en evla ve sana en faydalı olanı,nefsinin senin nezdinde ancak kıymeti kadar yerinin olması,içinin dışından daha faziletli olması,insanların haklarına son derece riayet etmen,onların haklarını almaman,onların haklarına tecavüz ettiğin zaman nefsinden onların öçlerini alman,insafı onlardan beklemendir.

  Kaynak= Muhasibi / Adabü^n-Nüfüs ( Nefsin Terbiyesi ) / bkz:31-32

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.