Abdest Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1-) Abdest suyunun elbiseye sıçramasını önlemek için yüksek bir yere oturmak

2-) İstinca hali dışında kıbleye yönelerek abdest almak

3-) Henüz vakit girmemişken abdest alıp namaza hazır bulunmak.Ancak özür sahipleri abdestlerini vakit girdikten sonra alırlar

4-) Abdest alırken kimseden yardım istememek. Yani abdest ibadetini, kimsenin yardımı olmaksızın bizzat kendi yapmaya çalışmak. Hastalık v.s. gibi başkasının yardımını zarurî kılan özür hâli bundan müstesnadır. Bir de kişi kendisi yardım taleb etmeden, başka birinin ona gönüllü olarak yardım etmesinde de bir mahzur yoktur. Âdâb ihlâl edilmiş olmaz. Nitekim ashaptan bâzılarının, Resûlüllah Efendimize -Resûlüllah’tan bir yardım isteği gelmediği halde- abdest alırken ibrikle su döktükleri ve duâ-yı Nebevîye mazhar oldukları hadîs kitablarında kayıtlıdır.

Bu da gösteriyor ki, Başkasının gönüllü olarak yaptığı, abdest suyunu hazırlamak ve dökmek gibi herhangi bir hizmeti kabulde mahzur yoktur

5-) Zaruret olmadıkça abdest alırken konuşmamak. Çünkü dünyevî lakırdı, insanı abdest dualarını okumaktan alıkoyar

6-) Abdest almaya kalben olduğu gibi dil ile de niyet etmek ve bu niyeti abdestin evvelinden nihayetine kadar unutmayıp kalbde tutmak

7-) Dar olmayan, altına su nüfuz edebilen yüzüğü oynatmak. Dar olan yüzük, zaten altına suyun geçebilmesini sağlamak için oynatılmalıdır.

8- Geniş yüzüğü hareket ettirmek.Suyun altına ulaştığı bilinen dar yüzzüklerin ise hareket ettirilmesi müstehaptır.Şayet yüzük suyun altına geçmesini engelleyecek kadar dar ise,bu durumda onu hareket ettirmek farzdır.

9-) Abdest alırken ağza ve buruna sağ el ile su vermek ve sol el ile sümkürmek

10-) Abdest alırken suyu ne israf derecede fazla ve ne de uzuvlardan, hiç damlamayacak kadar az kullanmak. Yani israf da etmemek, çok da kısmamak… Resûlüllah Efendimiz bir gün Ashaptan Sa’d bin Ebî Vakkas’ı suyu bol bol dökünerek abdest alır halde görmüş ve ona hitaben: – Bu israf nedir ki? demiştir. Sa’d de bunun üzerine hayret dolu bir sesle:

– Abdestte israf olur mu ya Resûlâllah? diye sormuştur.Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Sa’d’e şu cevabı vermiştir: – Evet, akan bir nehrin kenarında bile abdest alsan, suyu fazla harcadın mı, israf olur…”

11-) Yüzü yıkarken göz pınarlarını yoklamak,abdest suyunu dirseklerin ve topukların yukarılarına eriştirmek

12-) Abdest tamamlanınca kıbleye karşı şehadet kelimelerini okumak.Bir hadis-i şerifin anlamı şöyledir.;”Sizden biriniz abdest alır da abdestini noksansız tamamlar ve sonra;Şahitlik ederim ki Yüce Allah’tan başka ibadet edilecek varlık yoktur;Hz Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve Resulüdür derse ; ona cennetin sekiz kapısı açılır.Artık dilediği kapıdan cennete girer”

13-) Abdestin sonunda bir veya birkaç defa “Kadir” süresini okumak

14-) Abdest aldıktan sonra eğer kerahat vakti değilse,iki rekat namaz kılmak

15-) Abdest üzerine abdest almak… Hadîs-i şerîf’te bir kimse abdestli iken bir daha abdest alsa, ona on sevab yazılacağı beyan edilmiştir.

Abdeste devam eden kimseye, yedi hasletin ihsan edileceği rivâyet edilir:

  • Melekler onun sohbetine rağbet ederler.
  • Kalem ona sevab yazmaktan asla boş durmaz.
  • O kimsenin bütün âzaları tesbih ederler.
  • Câmi ve cemaatten geri kalmaz.
  • Sekerat hâlinde ölümü kolay olur.
  • Cenâb-ı Hakk’ın hıfz ve emânında olur.
  • Melekler, onu gece karanlığında kendisine isabet edebilecek zararlı şeylerden muhafaza ederler.
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.